Başkan Mesaj

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu olarak bizler yaşadığımız bölgeye değer katma uğraşında olan kişileriz. Bölge ile paylaşmayı hedeflemiş durumdayız.

Diyarbakır ve Şanlıurfa illeri ekonomik ve sosyolojik olarak tarihi bir eşiğin arifesindedir. Esas itibari ile bu iki ilimizde tabiri caiz ise DNA'sı birbiri ile örtüşen illerdir. Bunun anlamı bu iki ilin ve iş dünyasının işbirliğine gitmesi için pek çok gerekçesinin var olduğudur.

Zaman TRC2 bölgesinde birlikte hareket etmesi gereken zamandır. Ülke çapında ses getirecek büyük ve nitelikli organizasyonlar bu topraklarda harekete geçeceklerdir.

Diyarbakır ve Şanlıurfa’da, tarım sektörü iki il içinde büyük önem taşımaktadır. Hayvancılık, süt üretimi, peynir üretimi, pamuk üretimi, buğday, mercimek, karpuz ve pirinç aynı öneme sahiptir. 

Turizm her iki ilimiz içinde çok önemli bir gelir kapısıdır. Diyarbakır ve Şanlıurfa tarihi ve kültürel açıdan zengin şehirlerdir. 

Diyarbakır’da lojistik köyü yakında hizmete girecektir. Lojistik köy merkezi gerek tren yolu gerekse karayolu bağlantıları ile lojistik üstünlük sağlayacaktır. Şanlıurfa’nın artan ihracatı ile bölge iş insanlarının girişimcilik özelliklerine yeni kapılar aralayacaktır.

Kısacası mevcut fiziki şartlar ve gelecek yılların imkânları bizleri işbirliği yapma mecburiyetine itmektedir. Bu imkânların kullanılmaması ortak hanemize sadece kayıp olarak yazılır.

Federasyon olarak Bölgedeki öncelikli rolümüzü İhracat olarak belirlemiş durumdayız. 2023 yılı içinde Şanlıurfa’nın toplam ihracatı yaklaşık 23 milyar dolar, 232 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamlar iki ilimiz içinde oldukça düşük seviyedir. Bölgenin ihracat rakamlarını arttırmak için tüm gücümüzle çalışacağız. 

Federasyonumuz Çalışmalarını gerçekleştirirken;

Mümkün olduğu kadar çok katma değer üretmek,

Üyelerimizin işlerine ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak,

Meslek kültürlerini geliştirmek,

Ticari ahlak kavramını vazgeçilmez değerlerimiz arasına yerleştirmek,

Rekabet ortamında centilmenliği hâkim kılmak,

Hızla gelişen iletişim ortamında iletişim hızını yakalamak,

Her gün değişen ekonomik hayatı en yakından takip etmek,

Yaşadığımız bölge ile ilgili konularda araştırmalar yaparak görüş bildirmek,

Pazar genişletme çalışmalarına destek sağlamak,

Ortaklık kültürünün gelişmesine katkı sağlamak,

Eğitim faaliyetlerinde bulunmak,

Sosyal sorumluluk projelerini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Ana amacı ortak menfaatlerin işbirliği olan Federasyonumuz; bölgemizdeki iş insanlarının, bölgeye yatırım yapma planı içinde olan iş insanlarının düşünmeden çalabilecekleri bir dost kapısı niteliğindedir. Sizlerle birlikte olmak, ortak sorunlarımızı yada işletmelerin bireysel sorunlarını konuşmaktan ve çözüm yolu aramaktan her daim mutluluk duyacağız.

 

Dogünsifed

Telefon

+90 412 224 25 10

GSM

+90 531 880 07 21

 

Adres

Bağcılar Mah. Urfa Bulvarı Buğdaycılar Yapı Sitesi NO:137 Kat 3 Daire No: 26 Bağlar Diyarbakır/TÜRKİYE