DOGUNSİFED’de Özkılıç dönemi

Yeni ismiyle, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş insanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED)  7’inci Olağan Genel Kurulu Diyarbakır’da yapıldı. Tek listeyle gidilen seçimde Başkanlığa Aziz Özkılıç getirildi.

Diyarbakır’da 7’inci Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş insanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Liluz otelde yapılan genel kurula DOGÜNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ile oda ve borsa başkanları katıldı.

Genel kurul, Şehmus Akbaş, Reyhan Aktar ve Hamide Akar’ın Divan Kurulu’na seçimiyle başladı. Genel Kurula başkanlık eden Akbaş, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasına, kurul gündemini aktardı ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in 39. Girişim ve İş Dünyası Konseyi’nin ev sahipliğini yapan kentte ve kentteki iş adamlarına teşekkür etti.

İŞADAMLARI, İŞ İNSANLARI OLDU

Daha sonra saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti. Ardından Divan kurulunca tüzük değişiklikleri için oylama yapıldı. Yeni tüzüğe göre, başkan 3 yıllığına seçilirken, aynı ismin en fazla iki dönem seçilebiliyor. Yine, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) ismi Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş insanları Dernekleri Federasyonu (DOGÜNSİFED) olarak değiştirildi.

“ÇATIŞMALI SÜREÇ TOPLUMA ZARAR VERDİ”

 Genel kurulda konuşan DOGUNSİFED Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu, çatışmalı ve şiddet ortamının topluma büyük zararlar verdiğini belirtti. “Son zamanlarda sorunlu günler yaşadık” diyen Bedirhanoğlu şunları söyledi:

 “2013 yılında özellikle 30 yıldır süren çatışmalı şiddet ortamının çözüm süreciyle birlikte toplumda muazzam bir kanat oluşmuştu. Gerçekte toplumda ve bölgede olumlu bir iklimin oluşmasına neden olmuştu. Ancak zaman ilerilikçe tarafların bu süreci iyi idare etmesinden dolayı ve 6-8 Ekim olayları çözüm sürecine büyük bir darbe vurdu. 2015 yılında fırtınalı bir seçim atmosferi yaşandık. Bu fırtınalı ortamda büyük sıkıntılar yaşandı. Çünkü bu fırtınalı ortam daha öncekilere benzemiyordu. Çatışmalar şehir merkezleri dışından sivil yerleşim alanlarına kaydı. Daha önce hem devletin hem de toplumun görmediği çok ağır bir dönem yaşadık. Hendek ve barikatlar olaylar nedeniyle 300 bin insan yerinden yurdundan oldu. 10 bin esnaf işyerinden işinden ekmeğinden oldu, onlarca kişi yaşamını yitirdi. Toplum ciddi ve ağır bir tablo ile karşı karşıya kaldı. Bu gelişme Kürt sorununu konuşulamaz hale getirdi.

“ŞİDDETİN HAK ARAMA YOLU OLARAK GÖRÜLMESİ YANLIŞTIR”

Her zaman söylemişimdir şiddetin hak arama yolu olarak görülmesi yanlıştır. STK olmak ve özellikle omurgalı olmak zordur. STK olmak sadece muhalif adı altında hükümete karşı olmak değildir, doğruyu her zaman her yerde söylemek, toplum vicdanının yanında olmaktır. Sivil olmak şiddetin karşısında olmaktır.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ OLMAK KİMİN HOŞUNA GİDENİ DEĞİL TOLUMUN KAMU VİCDANININ SESİ OLMAKTIR”

Uzun yıllardır sivil toplumun içindeyim ve bu süre zarfında dikkat ettiğim bir şey vardı. STK’ların asla birilerinin arka bahçesi olmaması çünkü sivil düşünmek önemlidir. Bağımsız olmak çok önemlidir. Çok kritik meselelerde özgür ve bağımsız olmak toplum vicdanı ile o toplumun yanında olmaktır. Toplum vicdanında taraf olmuş STK’ların toplum vicdanında kabulleri yoktur. Bizler Sivil toplum örgütleri olarak elimizi taşın altına koyup çözüm sürecine dönülmesi ve çatışmalı sürecin son bulması için ve hayata dönmesi konusunda elimizden geldiği kadarını yapmaya çalıştık. Özellikle bölgede sivil toplum örgütü olmak bölgede çok zor iş. Sivil toplum örgütü olmak kimin hoşuna gideni değil tolumun kamu vicdanının sesi olmaktır. Yeni seçilen yönetim kuruluna başarılar diler her zamanlar yanlarında olduğumu belirtmek isterim”

TEK LİSTEYLE SEÇİME GİDİLDİ

Bedirhanoğlu’nun konuşmasının ardından Divana sunulan tek liste olan, Aziz Özkılıç, Mehmet Salih Gök, Burç Baysal, Reyhan Aktar, Nevin İl, İhsan Uğurlu, Mehmet Veysi Araç, Cevahir Asuman Yazmacı, Abdulhakim Toloğ, Yusuf Korkmaz, Abdurrahman Aslan, Devrim Türk, Şehmus Akbaş, Selahattin Cengiz, Mehmet Korkut Polat’tan oluşan yönetim listesi oylanarak seçildi.

ÖZKILIÇ BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Yönetimin seçilmesinin ardından Yönetim Kurulu üyeleri tarafından, Başkan, Başkan Vekili ve Başkan Yardımcıları ile sayman seçimi yapıldı. DOGÜNSİFED Yönetim Kurulunca Başkanlığına Aziz Özkılıç getirilirken, Başkan vekilliğine Mehmet Salih Gök getirildi. Burç Baysal, Reyhan Aktar, Nevin İl, İhsan Uğurlu’nun başkan yardımcısı olurken, Mehmet Veysi Araç saymanlığa getirildi. Cevahir Asuman Yazmacı, Abdulhakim Toloğ, Yusuf Korkmaz, Abdurrahman Aslan, Devrim Türk, Şehmus Akbaş, Selahattin Cengiz, Mehmet Korkut Polat ise yönetim kurulu üyesi olarak belirlendi.

ÖZKILIÇ’TAN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Yönetim Kurulu’nun belirlenmesinin ardından DOGÜNSİFED’in çiçeği burnunda Başkanı Aziz Özkılıç, teşekkür konuşması yaptı. Sivil Toplum Kuruluşlarının önemine dikkat çeken Özkılıç, DOGÜNSİFED’in Türkiye’nin özellikle bölgenin etkili STK’ları arasında yer almasında büyük emekleri bulunan önceki başkanlara, Tarkan Kadıoğlu, Şehmus Akbaş, Şahismail Bedirhanoğlu’na teşekkür etti. 

“KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK”

Ülkenin ve bölgenin boşa harcayacak zamanının bulunmadığını aktaran Özkılıç, zaman kaybetmeden ülke ve bölgenin sorunlarına çözüm ile alakalı çalışmalara başlayacaklarını ifade etti. Özkılıç, bunun için önceki dönem başkanlardan kendisine tecrübelerini aktarmalarını istedi. Başkan Özkılıç konuşmasını tamamlamasının ardından eski başkan Şahismail Bedirhanoğlu’na önceki dönem çalışma ve hizmetlerinden ötürü plaket takdim etti.

“BÖLGEMİZE, İNSANIMIZA, TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Ardından söz alan DOGÜNSİFED Başkan Yardımcısı Burç Baysal da Sivil toplum kuruluşlarının öneminden söz etti. STK’ların ortak hareket etmesinin de çok önemli olduğunu dile getiren Baysal, bu anlamda federasyonun çok önemli olduğunu belirterek, “Federasyonumuza sahip çıkmalıyız. Burada yükün altına giren Başkanımız Aziz Özkılıç’a başarılar dilerim. Burada özellikle objektifliğimizi kaybetmeden, bölgemize, insanımıza, topraklarımıza sahip çıkmalıyız” dedi. 

YÖNETİM SOLUĞU CİĞERCİDE ALDI

Söz alan diğer yönetim kurulu üyeleri de benzer yönde dilek ve temennilerde bulundu. Ardından yönetim kurulu ve üyeler birbirini tebrik etti ve otelden ciğerciye geçildi.  DOGÜNSİFED Genel Kurulu için bölge illerden gelen SİAD ve Borsa başkanlarına kentin önemli lezzetlerinden ciğer kebabı ikram edildi.