2013; Diyarbakır Surları yılı olsun, Surlar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girsin.

DOGÜNSİFED: 2013; Diyarbakır Surları yılı olsun, Surlar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girsin.

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu her ay başka bir şehirde gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu toplantısını bu kez DİSİAD ev sahipliğinde Diyarbakır’da gerçekleştirdi. Her ilde olduğu gibi Diyarbakır’da da mülki ve idari amirlerin üst düzey katılım gösterdikleri toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ve 22 üye dernek Başkanı katıldı.

Toplantıda 2012 yılının kısa bir değerlendirmesini yapan Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU; “Türkiye geride bıraktığımız 2012 yılında küresel krizlerden nispeten etkilenmeden çıkmayı başaran ender ülkelerden biri olmuştur. Ülke genelinde toplam ihracatımız yüzde 13,7 oranında artarak, yıllık bazda 150 milyar doları aşmıştır. Bununla birlikte 2012 büyüme oranının yaklaşık yüzde 3,2 olarak gerçekleşmesini beklemekteyiz. 2012 yılında dış ticaret açığı hızla azalarak, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70'in üstüne çıkmıştır. Dolaysıyla cari açık hızla aşağıya düşmüştür.” dedi. Ortadoğu’da yaşanan sürecin ülkemizde de etkileri olduğuna değinen KADOOĞLU; “Umarız bu süreç demokratik bir çerçevede neticelenir ve bölge artık kalkınma ve demokrasi açısından rahat bir nefes alır.” diyerek açıklamasını sürdürdü. 2012’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için de önceki yıllara nazaran daha olumlu geçtiğini belirten KADOOĞLU; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatı geçen yıla oranla yaklaşık %15,4’lük artışla 8 milyar 221 milyon $’a yükselmiştir. Hükümetin, Irak’ın kuzeyi ile olan iyi ilişkileri neticesinde Irak pazarı Doğu bölgelerimizi kalkındıran önemli bir etken olmaya devam ediyor.” dedi.

 

5084 sayılı teşvik yasasının 31 Aralık’ta sona ermesi ile ilgili de bir açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı KADOOĞLU; “5084 sayılı teşvik yasası Doğu ve Güneydoğu bölgelerimiz için hayati derecede önemli bir yasadır. 100 binin üzerinde işletmenin yararlandığı bu yasa ile hem işsizlik gibi önemli bir sorunu derman, hem de bölgesel eşitsizliklerin giderilmesi noktasında önemli bir etken oluyordu. Bölgenin önemli bir genç nüfusunu da göz önüne aldığımızda bu yasanın 31 Aralık’ta sona ermesi ülkemiz açısından bir kayıp olacaktır. Bunun sonucunda binlerce insanın işsiz kalma tehlikesi söz konusudur. Sonuç olarak bu yasanın en az 5 yıl daha mutlaka devam etmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” dedi.

Toplantıda ayrıca, 2013 yılının UNESCO tarafından “Diyarbakır Surları” yılı ilan edilmesi ve tanıtımların yapılması için gerekli tüm çaba ve girişimleri destekleme kararı çıktı. Yönetim Kurulu Başkanı KADOOĞLU; “Diyarbakır sahip olduğu tarihi ve kültürel mirasıyla medeniyetler beşiği olarak dünya kültür mirasında önemli yer edinmiştir. Diyarbakır Surları, üzerinde taşıdığı tarihi kültürel mirasımıza ait izlerle sadece bu şehirde yaşayanların değil, tüm insanların ortak bir mirasıdır. Bu mirasın gelecek kuşaklara korunarak armağan etmek hepimizin görev ve sorumluluğudur.” diyerek açıklamasını noktaladı.