Açlık grevlerinin son bulması yeni bir umut sürecini başlatmıştır. İyimseriz.

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU, 12 Eylül 2012’den bu yana Türkiye genelindeki bazı cezaevlerinde açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlülerin grevi bırakması sebebiyle açıklamalarda bulundu. 

KADOOĞLU; “Grev süreci, insan hayatının ne kadar hassas olduğunu bizlere bir kez daha göstermiştir. Aslında uzun yıllar boyunca devam eden çatışmalı ortam sebebiyle hayatını yitiren her gencimiz için böyle hassas davranmamız gerekiyor. Hepimizin bildiği üzere görüşmeler bir süredir tıkanmış ve şiddet artmıştı. Ancak bu grevler sürecinde her kesim titizlikle hareket edip, konu üzerine ciddi çaba sarf ettiler  Grevlerin ölüm olmadan sona ermesi hepimizde bir umut ışığı yakmıştır. Gerek Başbakan’ın gerekse Adalet Bakanı’nın ve diğer tüm kesimlerin konunun hassasiyetine yeterince eğilmeleri önemlidir” dedi.

Açlık grevlerinin sona ermesinden hemen sonra tüm kesimlerin sağduyulu ve uzlaşıcı mesajlar vermesinin önemli fırsatlar içerdiğini belirten KADOOĞLU; “Hepimiz şapkamızı önümüze koyup düşünmeliyiz. Ölümleri, çatışmaları nasıl sonlandırabiliriz bunun üzerine kafa yormalıyız. Üstümüze düşen her şeyi fedekarlıkla yapmalıyız. Hepimizin emin olması gerekir ki; Türkiye bu sorunu aşarsa hem siyasi hem iktisadi açıdan önemli bir bölgesel hatta küresel güç olacaktır.” diyerek açıklamasını sürdürdü.

KADOOĞLU ayrıca; “Diyalog görüşmelerinin yeniden başlaması ve anadilde savunma gibi konuların aşılmasının çok önemli adımlar olduğunu belirten KADOOĞLU; “Bu sorunun çözümü için kim sağduyulu yaklaşıyorsa siyasi açıdan da vicdani açıdan da kazanan olacaktır. Çünkü dünyanın yönü diyalog, uzlaşma ve birarada yaşamın önemli olduğu bir yöndür. Gelişmiş demokrasilerde bu değerler önemli iken, Mevlana’nın, Yunus Emre’nin, Ahmede Hane’nin ülkesinde bu değerlerin önemsiz olduğu düşünülemez.” diyerek açıklamasını noktaladı.