DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU, TÜSİAD Yönetiminde

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU, 21 Ocak 2010 tarihinde gerçekleşen TÜSİAD 40. Olağan Genel Kurulu’nda Başkan seçilen Ümit BOYNER’in listesinde TÜSİAD Yönetimi’ne girdi. 

Milliyet’ten Eylem Türk’ün haberi: 

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) yedek yönetim listesine Güneydoğulu bir üye aldı. Kulislerde TÜSİAD’ın bu hareketinin uzun süredir gündemden düşmeyen demokratik açılıma destek vermek ve bölgedeki hassasiyetleri daha yakından takip etmek için yaptığı konuşuluyor. Aslen Cizreli olan Tarkan Kadooğlu, derneğin yedek de olsa yönetim listesine giren ilk Kürt işadamı. 

 

Kadoil Yönetim Kurulu Başkanı olan Tarkan Kadooğlu, 1974 doğumlu. 1989 - 1995 yılları arasında aile şirketi olan Kadooğlu Group’un çeşitli kademelerinde çalıştıktan sonra yönetim kurulu başkanı oldu. Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Dernekleri (DOGÜNSİFED) Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Kadooğlu, aynı zamanda TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.

TÜSİAD yedek yönetimi için Ümit Boyner’den davet aldığını söyleyen Kadooğlu, “SİAD’lar içinde görev alan bir kişiyim. TÜSİAD’a da katkım olacağına inanıyorum. Özellikle daha fazla Doğu ve Güneydoğulu işadamının TÜSİAD’a üye olmalarını sağlamak ve bölgenin sorunlarını TÜSİAD’ın gündemine taşımak anlamında faydalı olacağına inandığım için bu teklifi kabul ettim” dedi.

Başında olduğu grubun temellerinin 1978 yılında Cemal Kadooğlu tarafından atıldığını söyleyen Kadooğlu şöyle konuştu: “İş hayatına kömür ticaretiyle başladık. Aslen Cizreliyiz. Sonra işlerimizi Gaziantep’e taşıdık. Burada da inşaat sektöründe de faaliyet göstermeye başladık. Cizre’den de kopmadık. Nakliye ve taahhüt işlerimiz var.” 

Şu anda grubun petrol dağıtımı, kömür, inşaat ve gıda üzerinde faaliyet gösterdiğini söyleyen Tarkan Kadooğlu, “Kadoil adında dağıtım firmamız var. Şu anda Türkiye genelinde 320 bayimiz var. Hedefimizi 500 bayiye ulaşmak” diye konuştu.

Cizre’ye Alman hastanesi Alışveriş merkezi ve konut projeleri üzerine yatırımları bulunduğunu anlatan Kadooğlu, “Irak ile de yıllardır çalışıyoruz. Ayçiçek yağı ve şeker ihracatı yapıyoruz” dedi. Cizre’ye Alman Hastanesi kurduklarını da belirten Kadooğlu, “Bugün yarın işletme ruhsatını alıyoruz. Ayrıca Mersin’de uluslararası petrol terminali kurduk. Bu ay sonunda devreye girmiş olacak” diye konuştu.