TOBB ve TÜSİAD’dan renk yok ama üyeler ‘evet’ diyor

TÜSİAD ve TOBB’un aksine her iki sivil örgütün üyeleri 12 Eylül yaklaştıkça renklerini belli etmeye başladı. ‘Evet’ diyeceğini açıklayanlar arasında TÜSİAD’ın Güneydoğulu tek üyesi Tarkan Kadooğlu da var.  

TOBB ile TÜSİAD’ın daha önce değişmesi için gazetelere ilan verdikleri Anayasa’nın oylanacağı referandum konusunda görüş bildirmemesine rağmen buraya üye birçok işadamı evet oyu kullanacağını açıklıyor. Kaliteli demokrasi için ‘evet’ diyeceğini belirten TÜSİAD üyesi Tarkan Kadooğlu, Güneydoğu’dan da ‘evet’ çıkacağını düşündüğünü söyledi. TOBB üyesi Adana Ticaret Borsası Başkanı Muammer Çalışkan ile Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu da evet diyen isimler arasında bulunuyor. 

GÖRÜŞLERE KİMSE AMBARGO KOYAMAZ 

TÜSİAD renk vermemesine rağmen görüşlerini açıkça dile getiren Doğu ve Güneydoğu Sanayici İşadamları Federasyonu (DOGÜNSİFED) Başkanı ve TÜSİAD üyesi Tarkan Kadooğlu “Biz Türkiye’deki bazı gelişmelerin olabilmesi için ‘evet’ demeyi uygun buluyoruz” diye konuştu. Kadooğlu, Star’a yaptığı açıklamada “Tabii ki burada TÜSİAD kendi demokratik hakkını kullanıyor. Sivil toplum örgütleri taraf olmak zorunda değil. Ancak görüşlerini ortaya koymak isteyenlere de kimse ambargo koyamaz” dedi. 

KALİTELİ DEMOKRASİ İÇİN EVET 

Kadooğlu şunları söyledi: “Her bireyin ‘evet’ veya ‘hayır’ deme gibi bir hakkı var. Benim de bin 500 üyem var. Ben ‘evet’ dedimse hepsi evet demez. Tabii ki bazıları ‘hayır’ diyebilir. Bu onların kendi görüşüdür. Kurumlar da açıklama yapabilir. Ancak biz Türkiye’de kaliteli demokrasi olabilmesi için ‘evet’ demeyi uygun buluyoruz. 

Evet için 5 nedenim var 

Görüş belirtmeyen TOBB’un en büyük 3 borsasından biri olan Adana Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Muammer Çalışkan da büyük ekonomi ve müreffeh bir Türkiye için evet diyeceğini söyledi. Daha özgür bir Türkiye için, hukuk önünde herkesin eşit olduğu bir Türkiye için evet dediğini ifade eden Çalışkan evet için 5 ayrı gerekçe sıraladı: “Siyasallaşmamış bir hukuk devleti için evet diyeceğim. Darbelerin kimsenin aklına dahi gelmediği bir ülke için evet diyeceğim. Büyük ekonomi ve müreffeh bir Türkiye için evet diyeceğim. 2023 için koyduğumuz 500 milyar dolarlık ihracat ve 2 trilyon liralık gayrisafi milli hasılaya 12 Eylül Anayasası ile ulaşılmasının mümkün olmadığı için evet diyeceğim. Anayasa’da daha köklü değişikliklerin önünün açılması için evet diyeceğim.” 

AKTÜRK DE EVET DİYOR 

TÜSİAD üyesi Yıldırım Aktürk de daha önce Star’a yaptığı açıklamada TÜSİAD’ın referandumda siyasi kaygılarla sessiz kaldığını belirtmişti. Aktürk “Demokrasinin geliştirilmesi adına sandıkta tabii ki evet diyeceğim” açıklaması yapmıştı. 

Herkes destek olmalı 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Mustafa Uslu, Anayasa değişikliğine herkesin destek olması gerektiğini söyledi. Uslu “Dünya devletleri arasında etkin rol oynamak için Anayasa değişikliğini çok önemsiyorum. Bunun yansıması her alanda görülecek. Ekonomi olarak çok büyük getirisi olacak” dedi. Uslu Anayasa değişikliğini yetersiz bulmasına rağmen ‘evet’ denilmesinin bir sorumluluk olduğunu söyledi.