DOGÜNSIFED ve DENIZBANK Sanliurfa ve Mardin’de toplandi.

DOGÜNSİFED&DenizBank işbirliğinde devam eden Büyüyen Anadolu`ya Kredi Kolaylıkları Programı konusunda bilgilendirme toplantıları dün Şanlıurfa ve Mardin’de yapıldı. Bu kapsamda DOGÜNSİFED üyeleri ile Şanlıurfa ve Mardin’de bir araya gelen DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun ve Denizbank Güneydoğu Bölge Müdürü Pervin Dinçer girişimcilere program hakkında bilgiler verdiler.

DOGÜNSİFED’in, üye dernekleri ŞUSİAD ve ŞUGİŞKAD üyelerinin katıldığı ilk toplantı Şanlıurfa’da, ikinci toplantı ise yine DOGÜNSİFED üye derneği olan MARSİAD üyelerinin katılımıyla Mardin’de gerçekleştirildi. DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu yaptığı konuşmada, sundukları kredi imkânı ve Diyarbakır’a gelip soruları yerinde yanıtlayan DenizBank yetkililerine teşekkür etti. Kadooğlu, “Bankaların bölgemize bakışı hepimizin malumudur. Yatırımlarımızı büyütmek ve yeni yatırımlar yapmak için önemli araçlar olan kredilerden, maalesef bölgemiz insanı yeterince yararlanamıyor. Elbette ki küresel ve ulusal krizler sonucu oluşan büyük riskler, hepimizi olumsuz etkilemiştir. Ancak; bankaların özellikle bölgemizde kredi kullandırırken yaşattıkları ipotek sorunları artık kabul edilemez bir noktaya varmıştır. Bölgedeki gayrimenkuller olduğundan düşük değerde ipotek olarak kabul edilmektedir. Bunun sonucunda talep edilen kredi ile teminat birbiriyle hiçbir zaman örtüşmemektedir. Bu da talep edilen miktar için daha fazla ipotek arayışına sebep olmaktadır.”dedi. 

Kadooğlu; “Dolayısıyla bu durum kısır bir döngü yaratmaktadır. Kredi kullanamayan firmalar yeterince büyümemekte ve daha büyük krediler kullanabilecek kapasitelere ulaşamamaktadırlar. İşte tam da bu noktada DENİZBANK’ın Avrupa Yatırım Bankası ile ortaklı olarak kullandırmak istediği kredilerin ve farklı finansman olanaklarının bölgemiz iş insanı için son derece önemli olduğunu ve yeni fırsatlar içerdiğini düşünüyorum. En büyük sorunumuz olan düşük ipotek sorununun ortadan kalkması, bölgemiz için acil kan ihtiyacı kadar hayati bir öneme sahiptir. Denizbank ve Avrupa Yatırım Bankası bugün bu imkânı bizlere sunarak, bölgesel arası farklılıkların azaltılması, firmaların finansman sorununun çözülmesi ve teminat yetersizliği gibi sorunların aşılması konusunda bir adım atmışlardır. İşte bu nedenledir ki KOBİ’lerimizin büyümesi ve daha fazla istihdam sağlaması imkânı doğacaktır.” diyerek konuşmasını sürdürdü.