DOGÜNSİFED YÖNETİM KURULU TÜRKONFED BAŞKANI’NIN KATILIMIYLA DİYARBAKIR’DA GERÇEKLEŞTİ.

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem ÇENESİZ; Diyarbakır’da yapılan GÜNSİAD ev sahipliğinde yapılan DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu toplantısına katıldı. 

ÇENESİZ, DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU, GÜNSİAD Başkanı Şahismail BEDİRHANOĞLU, ve GÜNSİAD Genel Sekreteri Ahmet ÖCAL ile birlikte; Diyarbakır Valisi Mustafa TOPRAK’ı makamlarında ziyaret ederek Diyarbakır temaslarına başladı.

Bölge işadamlarının sorunlarının konuşulduğu görüşmede DOGÜNSİFED ve TÜRKONFED’in bölgeye daha çok yatırımcı gelebilmesi için her türlü desteğe ve çalışmaya hazır olunduğu bildirildi. 

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman BAYDEMİR’i ziyaret eden heyeti Baydemir karanfillerle karşıladı. TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz; “Benim bölgemin sorunlarını, hassasiyetlerini o arkadaşım anlıyor, buranın hassasiyetlerini ben anlayabiliyorum. Bunu sadece basın üzerinden anlamak mümkün değil; dokunmadan, hissetmeden, yaşamadan bu işler zor oluyor” dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman BAYDEMİR de; ekonomik ve sosyal kalkınmanın bir toplumun geleceği açısından olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “”Ekonomik kalkınma olmazsa, siyasi ilerleme de olmaz, demokratik standartlarda yükselme de olmaz” dedi. Diyarbakır’ın en çok ihtiyaç duyduğu konulardan bir tanesinin ekonomik kalkınma olduğunu yerel yönetimler olarak istihdam sorunu ile boğuştuklarını anlatan Baydemir, “Nüfusumuzun yüzde 49’u 19 yaş ve altındadır. Yine nüfusumuzun yüzde 64’ü 25 yaş ve altındadır. İnanılmaz genç bir nüfusa sahibiz. Bu nüfusun eğitim ve istihdam talebine karşılık verdiğimiz oranda geleceği kurgulayabiliriz” dedi. 

Heyet daha sonra, DOGÜNSİFED Üye derneklerinden DİSİAD ve DMD’yi ziyaret ederek bölge ve dernek çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

DOGÜNSİFED üyesi bölge işadamları ile birlikte yenilen öğle yemeğine Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da katıldılar.

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Diyarbakır’da toplandı. 

Her ay başka bir üye derneğin şehrinde yapılan DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu toplantıları; Tarkan KADOOĞLU başkanlığında bu kez GÜNSİAD ev sahipliğinde gerçekleşti. 

21 Üye derneğe sahip olan DOGÜNSİFED bölgenin en büyük sivil toplum kuruluşu olma iddiasını bünyesine yeni bir üye derneği de katarak sürdürüyor. Diyarbakır Tekstilci İşadamları Derneği (DİTİAD)’ın yeni üye olarak katıldığı toplantıda dernek başkanı Kemal Yücel’e rozetini, Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan KADOOĞLU taktı.

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu’nda; güncel ekonomik ve siyasi değerlendirmelerin ardından, “Yeni bir anayasa yapma sürecinin ülkemiz ve bölge sorunlarımız için önemli bir adım olacaktır. Dolayısıyla bu süreçte her kesimi kapsayan ve herkesi içerisine alabilen bir anayasa için her türlü desteğe ve işbirliğine açığız.” mesajı çıktı.

Heyet daha sonra DOGÜNSİFED üye derneklerinden Mardin ve Şanlıurfa’da bulunan MARSİAD, ŞUSİAD ve ŞUGİŞKAD derneklerini ziyaret ederek temaslarını tamamladı.